Dvě π/2 se spojila, aby utvořila jediný (dokonalý) celek

Vážený čtenáři, tento článek sice už prošel zběžnou korekturou, ovšem stále se může stát, že v něm naleznete pravopisné, stylistické nebo možná i obsahové chyby.
V takovém případě je, prosíme, omluvte a případně nás na ně upozorněte.
Děkujeme a přejeme příjemné počtení. ]:->

Pokud se Vám zrovna nechce číst, ale máte chuť se podívat na fotky, doporučujeme zkrácenou verzi.

Nejpre pár slov o nás

V naší sociální skupině jsme se stali manželským párem v poměrně nízkém věku. Z našich kamarádů-vrstevníků nám prvenství v tomto oboru uniklo jen o slabé dvě příčky. Neměli jsme žádný materiální důvod se brát. Z ekonomického hlediska by pro nás ve střednědobém i dlouhodobém výhledu bylo dokonce lepší se nebrát vůbec. Rozhodli jsme se ale, že náš vztah "posvětíme" a zoficializujeme na právně nejvyšší možnou mez, tak aby se jeho veřejný obraz ve společnosti co nejvíce podobal pocitům, které k sobě vzájemně chováme. Jak to ale všechno začalo?

Poznali jsme se jednoho krásného "podzimního" (označení semestru) dne na hodině Angličtiny. To jsme se viděli poprvé a oba si na sebe z lekcí pamatujeme, i když jsme spolu prohodili sotva pár slov. Oba jsme tehdy měli jiné partnery a zároveň ani jeden z nás nebyl v "tom pravém" vztahu. Také to ale ani jeden z nás přímo neřešil. I když, jak je nyní vidět, oba jsme nakonec dospěli k nevyhnutelnému; věřit na osud, bylo by záhodno sem dopsat i větu "... jeden ke druhému". Náš jediný kontakt spočíval v předání USB disku s rozšířeními pro OpenTTD - romantika po informaticku.

O zhruba rok a čtvrt později jsme oba úspěšně vyřešili své neúspěšné lásky, stihli za tu dobu i někajaký ten románek a byli volní jako dvě bezdrátové myši. Zůstaňme u této pseudo-alegorie a řekněme, že v té době jsme začali zjišťovat, že komunikuje na stejné vlnové délce. Prožívali jsme tu správnou lásku, v té správné chvíli a tou správnou formou. Sblížili jsme se nejen díky podobnému studijnímu zaměření, ale pomohly nám i podobné zájmy, názory a zkušenosti. Přišli jsme rychle na to, že oproti našim minulým vztahům je tento jiný - vyjímečný a kvalitní.

Hned první léto jsme si udělali několikadenní výlet do Paříže. Byla nádherná, ale pro nás bylo mnohem důležitější, že jsme tam byli spolu. Zjistili jsme, že jeden s druhým výjdeme i když nemáme "kam utéct". Je zde asi na místě zmínit i to, že nás oba zaujal fotící se novomanželský pár. Možná jsme už tehdy tajně začali přemýšlet, jaká asi bude naše svatba. Nebylo to sice přesně na naše první výročí, ale po zhruba roce vztahu došlo na zásnoubení. Cítili jsme, že tento partner je ten pravý a i když by nám to každému zvlášť znělo ještě před několika lety šíleně, ve světle aktuálních událostí a zkušností, které jsme během cesty od puberty na vysokou získali, se svatba zdála jako velmi rozumná věc.

Jak s tou svatbou

Láska, vztah a žádost o ruku jsou jedna věc - velmi levná nutno podotknout; svatba s hostinou a fotografováním věc druhá - drahá. Zatímco k prvnímu je třeba výjímečné shody náhod a notné dávky štěstí, druhé pořídíte za "obyčejné" peníze. Protože nás nevázal termín porodu ani nic podobného, mohli jsme si vybrat jakékoliv období roku. Z praktických důvodů jako "delší den", "lepší světlo", "není škola"... jsme si vybrali léto. Svatba ale není záležitost, kterou připravíte ze dne na den, alespoň ne taková, která by se nám líbila, takže nebylo možné ji uspořádat hned to léto, kdy jsme se zasnoubili. Od začátku pro nás byla svatba něco vnějšího, něco co ani tak nepotřebujeme pro sebe, jako pro naše okolí. Proto, i přes jakýsi zvyk, že svatba má následovat nejpozději rok po zásnubách, nám nepřišlo nijak špatné, když jsme svatbu odložili o další rok a raději si koupili foťák a herní počítač.

Dá se jen těžko hodnotit, jestli bylo dobře nebo špatně svatbu odsouvat a nebudeme tu psát nějaká coby kdyby. Faktem zůstává, že nelitujeme, ale je také pravda, že jsme svatbu neodkládali z nějakých vztahových důvodů - prostě jsme finančně neměli na obojí a museli se rozhodnout pouze pro jedno. Obecně myslíme, že svatba je dost specifický podnik a jde mnohem víc o ty dva, kteří se berou, než o kontréní datum. Dokud jsou se schopni domluvit, je možné všechno a pokud se domluvit nedokážou, pak by měli zvážit, jestli se opravdu musí a hlavně chtějí brát.

Tak tedy letos, ale jak přesně?

Existuje jistě mnohem více propracovanějších návodů. Nemáme ambice stát se internetovou brožurou povedené svatby. Rádi se ale podělíme o to, jak jsme se vším tím organizováním prokousali. Napřed podotknu, že nápady na jednotlivé části naší svatby jsme sbírali už od zásnub. Nebylo to tak, že bychom něco kupovali nebo objednávali, ale zapsali jsme si cokoliv, co nás oba zaujalo a chtěli jsme mít na svatbě. Sice se toho nejspíš půlka ztratila, ale to nakonec vůbec nevadilo.

Místo a čas

Úplně první věc, kterou bylo třeba vyřešit po té, co jsme se shodli, že "letos do toho prašíme", bylo místo a datum svatby. Načetli jsme nějaké ty brožury, včetně jedné, podle níž jsme byli už snad 3/4 roku ve skluzu (a to byl leden), a zjistili, že záleží na tom, zde chce mít člověk svatbu církvení nebo světskou a u světské pak, zda na radnici nebo někde jinde. Nakonec jsme naznali, že nám teorie nepomůže a prostě se půjdeme zeptat. Nejen proto, že v místě trvalého bydliště (alespoň jednoho) snoubence je obřad zdarma, jsme se rozhodli pro Kroměříž. Je to nádherné město s nádhernou radnicí a i kdyby ani jeden z nás z Kroměříže nebyl, stejně bychom o ní uvažovali (cena obřadu je vlastně to nejmenší).

Když jsme úspěšně vybrali město, potřebovali jsme se ještě schodnout na formě, resp. místě svatby. Oba jsme bezvěrci až ateisté a svatby s církevníky na nás neudělali dojem. Volili jsme tedy nějaké světské (čti normální) místo. Kroměříž je slavná zámkem, Podzámeckou zahradou a Květnou zahradou. Zámek jsme vyloučili, protože jsme krom slov "ano" chtěli za našetřené peníze i šaty, fotografa a hostinu. Když jsme se vypravili na městský úřad, neměli jsme ještě zcela jasno. Nakonec nás ale Podzámecká zahrada tak úplně nelákala a rotunda v Květné byla v termínu svatby v rekonstrukci. Navíc mají svatby venku několik nevýhod: záleží na počasí a to půl roku dopředu neodhadnete; musíte sehnat vybavení - židle, stoly, slunečníky, koberečky, řůžové plameňáky, zahradní trpaslíky, ...; musíte se v den svatby starat o to, kdo vybavení postaví a kdo ho poté uklidí.

Zbývalo už jen datum a čas. I když v Brně bývá podle našich zpráv nával už v lednu a radnice snoubence odmítají, v Kroměříži se na nás tou dobou dívali jak z jara. Chtěli jsme vybrat víkend, aby mohli bez problémů i pracující. Spíš sobotu než neděli, protože po neděli následuje pondělí. A nakonec jsme potřebovali najít termín až po odevzdání DPPO a to tak, abychom se po termínu stihli i vyspat a zařídit svatbu. Nakonec nám padlo do oka hezké soudělné datum 14. 7. Čas byl úplně na nás, protože rezervační kalendář byl pro toto datum prázdný a tak jsme si zarezervovali pravé poledne. Vyplnili jsme papíry, podepsali souhlasy, ukázali rodné listy.

Obecně platí, že než máte termín svatby, nemůžete nic zařizovat, takže je opravdu dobré začít termínem. Ono vás to ale samozřejmě trkne i samo. Když se v půjčovně, pekárně nebo restauraci ptají "na kdy to chcete".

Co ano a co ne

Když už máte termín, jste na jednu stranu klidnější, na stranu druhou řešíte, co ještě musíte zařídit. Nejprve je vhodné si stanovit rozpočet. Je to sice jedna z věcí, které nakonec stejně nejspíš překročíte, ale alespoň rámcová částka leccos vyřeší. My, jakožto chudí studenti a nespolečenští introverti, jsme se rozhodli pro částku kolem 40 000. Několik večerů jsme věnovali diskusím na téma "zvyky a chceme je? Fakt?" a na počet svatebčanů (čili hostů na hostině).

Svatbu jsme chtěli mít podle nás. Nechtěli jsme si nechat mluvit ani do jídelníčku, ani do seznamu hostů a už vůbec ne do programu celé akce. To znamenalo, že si nemůžeme nechat zaplatit to či ono od těch či oněch rodičů. Proto jsme se rozhodli, že svatba bude komorní. Ani jeden z nás netíhne k alkoholu nebo mejdanům (či jak se tomu dnes říká). Úzká skupina svatebčanů nám také umožnila nedělat rozlučky a neprotahovat hostinu až do rána jen proto, že chceme někoho pobavit.

Asi nejdůležitějším motem celé svatby bylo "Je to NAŠE svatba". Bylo to asi tím, že jsme se na toto téma s nikým moc nediskutovali a nikoho (z rodičů) jsme nežádali aby nám s tím či oním vypomohl, ale nikdo se nám do ničeho nesnažil moc mluvit. Dohodli jsme se, že nemáme žádný vztah ke zvykům typu "rozbíjení talíře" (chudák talíř!), "jezení (děravou) lžičkou", "únos nevěsty", ... Vyřadili jsme je a jsme tomu opravdu rádi. Svatba je sice něco vyjímečného, co člověk nedělá moc často - věříme, že my ji dělali poprvé a naposledy - ale neznamená to, že sebe bude dělat idiota jiným, než běžným způsobem (alespoň podle nás). Nikdy pak nezapomeneme na to, když jsme svatbu probírali s některými lidmi (hlavně ženského pohlaví). Při prvních 3 takových rozhovorech, zcela nezávisle na sobě, v určité chvíli následoval vyděšený výkřik: "Jak jako zelený šaty?", "Jak jako, že nebudete tančit?", "Jak jako, že uvidíš nevěstu v šatech před svatbou?". Potom už si člověk zvykl.

Šaty a oblek

Co jsme spolu začali chodit, vypěstovali jsme si oblibu v zelené. Řekněme to takto kulatně, protože jinak by to mohlo vypadat, že máme nevyrovaný vztah a jeden ovlivňuje druhého. Máme vyrovnaný vztah - ovlivňujeme se vzájemně, i když v mimoběžných věcech. Protože tedy máme rádi zelenou, schodli jsme se, že by nevěsta měla mít zelené šaty. S ženichem je to horší, protože zelené obleky se běžně nedělají a šaty i oblek jsme si chtěli půjčit - ze zkušeností našich rodičů nikdo koupené svatební šaty po svatbě nenosil, maximálně je někteří předělají. Uvažovali jsme tedy zelenou košili nebo kravatu v klasickém, černém obleku. Nakonec vyhrála kombinace bílé košile a zelené vázanky (ty jsme koupili).

Prohledali jsme Internet a našli si nějaké brněnské svatební salony. Vzali sestru (protože muži na ženském oblečení stejně vidí jen ženu pod ním) a šli vybírat. Zelených šatů nebylo mnoho - byly to šaty určené pro družičky - ale přesto jsme už ve druhém salónu našli ty pravé. Navíc to nebyly svatební, ale společenské šaty a ty jsou i na půjčení mnohem levnější. Shodou okolností měli v salonu i obleky (zde nezáleží, jestli jsou svatební nebo ne) a protože zde byl jeden, který dobře padnul a oběma se nám líbil, vybrali jsme i oblek.

Je dobré zarezervovat si šaty i oblek co nejdřív, protože svatby mají tendenci se kumulovat kolem určitých dat (šaty se půjčují většinou na celý víkend) a kdo pozdě chodí, na to ho nezbydou. Naše šťastné šaty na nás čekali v salonu Krissbey - http://www.krissbey.cz Otevřít v novém okně. Krom nádherných šatů jsou tam moc milé paní, které rády pomohou a vyznají se.

Prstýnky

Když jsme vybírali prstýnky, které si v "ten den" vyměníme, rozhodovali jsme se mezi klasickým zlatem (které nás moc nelákalo), bílým zlatem (které jsme si nemohli dovolit), chirugickou ocelí (která nám naopak přišla "levná") a titanem. Titan nakonec zvítězil. Jeho pevnost a stálost považujeme za dostatečnou symboliku, se kterou přistupujeme k našemu vztahu.

Prstýnky byly ve skutečnosti první věcí, kterou jsme pořídili. Už tehdy jsme ale byli rozhodnutí, že to bude "svatba dvou π/2" a proto jsme si na ně nechali vyrýt výraz "Peťa & Ivet -2012-07-14-> π". Byli jsme příjemně překvapeni, že výrobce, narozdíl od věčiny aplikací a částečně i operačního systému, neměl žádný problém se speciálními symboly a obsluha ve Špercích MAX - http://www.sperkymax.cz Otevřít v novém okně - byla velmi ochotná, dokonce kvůli nám z vlastní iniciativy hned volali dodavateli, aby zjistili jestli s rytím nebude problém.

Restaurace

Než jsme začali vybírat restauraci, museli jsme sestavit seznam hostů. Nejprve jsme sepsali nevyhnutelné - rodiče, prarodiče, sourozenci. Chvíli jsme počítali, kolik bychom museli pozvat lidí, kdybychom chtěli zahrnout šiřší okruh příbuzných, a nakonec jsme se rozhodli, že na to nemáme a když nepozveme nikoho z nich, žádný se nebude moct zlobit, že jsme někoho pozvali a jeho ne. Potom jsme probrali, kolik asi kamarádů chceme na svatbě mít a nakonec všechny neoficiálně kontaktovali jestli mají čas - zjistili jsme, že někteří jsou mimo republiku nebo odjíždí na dovolenou a podobně, takže se nám nakonec seznam hostí "smrsknul" na 16 osob. V tuto chvíli bylo ještě nutné připočíst nevěstu a ženicha (+2) - to jsme původně zapomněli a bylo z toho drobné faux pas.

Je až s podivem, kolik informací najdete na Internetu, a to říkáme jako informatici. I malé hospůdky mají vlastní webovou prezentaci nebo je o nich alespoň zmínka na stránkách města. Chtěli jsme něco útulného a komorního, ale zároveň prosvětleného, slavnostního a hezkého. Hned druhá restaurace na našem seznamu byla Pod starou knihovou - http://www.podstarouknihovnou.cz Otevřít v novém okně - musíme vyzvednout vzornou obsluhu a velmi milého vedoucího, který nás mimo jiné zasvětil do tajů a zvyklostí svatební hostiny.

Po úspěšném zarezervování restaurace (od zhruba 13 hodiny do zhruba 18. hodiny) bylo nutné vyřešit zasedací pořádek. Protože jsme rozhodně nechtěli nikoho urazit, zvolili jsme nakonec formu novomanželé -> rodiče -> prarodiče -> přátelé. Nachystali jsme kartičky pro jednotlivce a aby se naši hosté nenudili a snad si měli (nadsázka) i o čem povídat, doplnili jsme každou jmenovku nějakou zajímavou konstantou, kterou jsme na zadní straně pár slovy popsali. Ve svatební den nás, pravda, trochu zaskočilo, když měl stůl tvar písmene H místo původního T, nicméně drobnou interpolací plánovaných míst přes dostupná jsme nakonec docílili výsledku, který byl ještě lepší, než jsme původně zamýšleli. Pro zájemce jsou k dispozici PDF soubory se jmenovkami:

Pozvánky

Restauraci jsme vybrali někdy během dubna. Takže zbývaly ještě skoro tři měsíce do svatby. To je to nejhorší, co si člověk může říct. Nakonec jsme ale stihli pozvánky vytisknout i doručit. Díky nízkému počtu svatebčanů a lidí, kterým jsme chtěli oznámení (pozvánku na obřad) doručit osobně jsme se nakonec rozhodli netrápit poštu obálkami s vytištěnou mapou s adresou daného člověka a doručit pozvámky osobně. Mezi těmi šťasnými byli jednak lidé, které nemáme v přátelích na Facebooku, G+ ani v e-mailu, dvajak lidé, u kterých nám tato cesta přišla nejvhodnější a do třetice všeho dobrého lidé, o kterých jsme si mysleli, že papírovou verzi ocení. Věříme, že všichni, kterých se to týká se v některé "n-tici" našli.

Jak by měla pozvánka vypadat byla jedna z věcí, o kterých jsme měli jasno. Jednoho krásného dne jsme na Google+ našli úžasnou vizitku. Nevíme už přesně z jakého webu vítr vanul, ale jednalo se prakticky o tuto: http://mosheseldin.deviantart.com/art/Notepad-Business-Cards-196004238 Otevřít v novém okně Pokud by někdo hledal další inspiraci, tak třeba na adrese http://blog.monsteractive.com/20-creative-beautiful-business-card-designs/ Otevřít v novém okně jsou další kreativní vizitky. Vizitka a pozvánka/oznámení sice nejsou to samé, ale bude-li ctěný čtenář generalizovat dostatečně dlouho, zjistí, že se obojí nakonec tiskne na malé papírky, které by jinak zcela jistě nenašly upotřebení a že tyto papírky mají u vizitek a pozvánek až nápadně stejné (~ malé) rozměry.

Co se obálek týče, nechali jsme se inspirovat blogem My First Garage (konkrétně http://www.incrediblethings.com/tech/google-maps-envelopes/ Otevřít v novém okně) . Bohužel jsme ale narazili na drobný problém: Mapy googlu, ze kterých jsme si dovolili mapy čistě pro osobní účely vyřezat, neumožňovaly v tu dobu otáčení (teď už to (zase) umí). Pak se ukázalo poněkud nepraktické tvořit mapu jako cestu od svatební síně k příjemci, neboť na jih od Kroměříže byli prakticky všichni naši adresáti; ti, kteří nebyli moc na jih, byli pro změnu moc na sever, což také zcela nevyhovuje zvyku uvádět "odesilatele" do levého horního rohu a příjmce do pravého spodního. Tento drobný zádrhel jsme nakonec museli přejít (a to jsme zkoušeli i emulaci Androidu s dostatečně velkou obrazovkou, aby screenshot z map byl použitelný) a uvést na obálky pouze adresy příjemců.

Je Internetová doba a proto jsme chtěli, krom obecných informací pro všechny případné návštěvníky, personifikovat sdělení pro jednotlivé svatebčany a dát jim možnost plně využít interaktivního charakteru, který dnešní světová síť poskytuje. Proto jsme spolu s pozvánkami (někdy i poněkud později) distribuovali také přístupové kódy do speciální sekce našich stránek věnované jednotlivým svatebčanům, kde nalezli informace na míru, mapy, ...

Pokud by někoho zajímaly podrobnosti, rádi je samozřejmě poskyneme. I nadále je možné nás kontaktovat přes formulář, který se objeví po kliknutí na e-mail uvedený na adrese http://piip.cz/Wedding/News Otevřít v novém okně (nebo přímo přes uvedené e-maily). Na výše uvedené stránky je také prakticky vyveden text našeho ozvámení (bez rámečku aplikace MS® Notepad©).

Květiny

Živé květiny. Jedna z věcí, které potřebujete až v den svatby, ale objednat je musíte dopředu - jako třeba počasí. Potřebovali jsme nazdobit auta, nevěstu, svatebčany, svědky i ženicha. Zároveň jsme chtěli, aby nám to ve svatební den zabralo co nejméně času. Proto by bylo logické volit květinářství podle vzdálenosti od "hlavního stanu". Na druhou stranu, Kroměříž není příliš velké město a myslíme si, že by kterékoliv květinářství bylo časobě bez problémů dosažitelné.

My zvolili květinářství podle přístupu k zákazníkům a shodou okolností bylo prakticky za rohem - příjemné s užitečným. S jejich službami jsme byli nadmíru spokojeni a květiny byly úžasné. A dokonce mají i vlastní web: http://www.kvetinarstvidohnal.cz Otevřít v novém okně

Vlasy

Ženich to má jednoduché. Týden nebo dva před svatbou zajde do prvího kadeřnictví, které potká, usměje se na holičku a něžně jí oznámí, že se jedná o účes na svatbu. Prohodí pár slov, "přetrpí" pár chvil na holičském křesle, trochu lechtání strojku na zátylku, zaplatí standardní cenu a vypadá jako slušný člověk.

Ne tak nevěsta, která musí musí sehnat kadeřnici, která má v den svatby čas, je schopná účes vytvořit a zároveň si ji nevěsta může dovolit. Kadeřnici je třeba domlouvat dostatečně včas, aby ještě nebyla pro dané datum příliš vytížená, finálnímu účesu pak většinou předchází zkouška pár dní až týdnů před svatbou. Naštěstí se povedlo domluvit s příbuznou sestřiné nejlepší kamarádky, která je v současnosti na mateřské a česáním na svatby si přivydělává. I když neměla na vrácení, stovka navíc za ten obrovský kus práce a několik desítek gramů pinetek rozhodně stála za to. V našem případě bylo navíc třeba zaplést do účesu (živé) květiny, které nádherně doplňovaly celkový efekt šatů a podtrhávaly krásu nevěsty.

Fotograf(ie)

Fotografa jsme hledali v místě svatby. Ne, že bychom neměli dost známých, kteří by měli fotografii jako koníček, ale cítili jsme, že je svatba určitým milníkem a chtělo by to profesionální přístup. Oba rádi fotíme a rádi se díváme na kvalitní fotky, přišlo by nám tedy lehkomyslné "odbít" tuto položku svatebního inventáře některým z kamarádů - byť věříme, že by odvedli také kvalitní práci, nenavodili by jistě takový ten pocit "profesionálního prostředí".

Řídili jsme se podle dobrých zkušeností rodiny nevěsty a využili služeb ateliéru Mucha - http://www.fotomucha.cz/ Otevřít v novém okně. Rádi bychom jim poděkovali za skvěle zpracované album, krásné fotografie a za čas, který s námi strávili v Podzámecké zahradě. Při focení bylo vidět, že kromě výborného vybavení mají také výborné oko, a to je, myslíme, pro profesionálního fotografa to nejdůležitější.

Fotky nakonec v našem rozpočtu tvořily jednu z největších položek, ale v žádném případě toho nelitujeme. Cena nebyla, podle sebraných zkušeností ostatních párů, vůbec vysoká a kvalitou konečného zpracování se rádi chlubíme. Vezmeme-li v potaz, kolik fotek jsme nakonec objenali (pro nás, rodiče, prarodiče, ...), svatební album a post-processing, který si podobná událost žádá, byla vlastně nakonec cena spíš nízká.

Cukroví

Cukroví ano nebo cukroví ne? (ANO) Výslužky ano nebo výslužky ne? (ANO) Dort ano nebo dort ne? (NE) Máme na to vlastně nebo ne? Tyhle otázky jsme řešili, když jsme si na poslední chvíli uvědomili, my milovníci sladkého a hlavně čokolády, že něco čím bychom vybavili svatebčany a oddávajícího a co by bylo cukrového charakteru by bylo víc než vhodné. Necelý měsíc před svatbou jsme tedy "zběsile" pobíhali po Kroměříži a hledali pekárnu, která by nám napekla trochu cukroví - nakonec se poštěštilo a pekárna Avos (http://www.avoskm.cz Otevřít v novém okně) pro nás napekla opravdu dobré a chutné cukroví.

Protože máme oba tak trochu matematické sklony, našli jsme vhodnou střední hodnotu kousků cukroví pro každou skupinu svatebních hostů, kde jsme zohlednili i průměrný počet osob na krabici a markanty v oblasti obliby jednotlivých druhů. Nakonec jsme včetně cukroví určeného na hostinu samotnou a pro nás (což byla podmínka ženicha, aneb "Žením se jen jednou, tak chci taky cukroví!") napočítali 150 kousků. Vybrali jsme krabičky, o kterých jsme si mysleli, že byly "tak akorát", a natiskli přelepky se symbolem π (tradičně).

Trochu jsme to neodhadli.

Ale naštěstí přispěchali na pomoc rodiče nevěsty, kteří nesdíleli naši neoblibu vůči tzv. svatebním koláčkům (které v první řadě ani jeden nepovažujeme za "koláčky") a objednali jich pro nás (s naším vděčným požehnáním) 100 kusů. Koláčky úžasným způsobem vyplnily krabice na výslužky, jejichž obsah, zabalený do, jak jinak, zeleného ubrousku působil v některých případech až "naducaným" dojmem.

Doprava

Původně jsme si na svatbu chtěli půjčit nějaké hezké auto. Hned jsme vyloučili značky jako Maserati, Lamborgini a Ferrari, protože jejich půjčení by bylo hodně mimo naši ligu (a to jsme ani nepočítali benzín, který by to sežralo...). Rozhodli jsme se pro BMW, protože má jednak hezké tvary, dvajak je to taková střední cesta mezi luxusním a obyčejným autem. Při procházení stránek půjčoven jsme ovšem zjistili, že půjčení takového auta může být docela problém. Pak navíc přišla kola (svatební dar, který jsme si nadělili s drobným předstihem a na který jsme si dovolili sbírat příspěvky místo svatebních darů, neboť klasické dary bychom zatím neměli kam dávat) a bylo nutné trochu zeštíhlit rozpočet svatby. Proto jsme vyškrtli z rozpočtu položku "půjčit auto" a spokojili se s možná méně zvučnými značkami, které ale svůj účel splnily stejně dobře.

Auto nevěsty bylo vyzdobeno živou kyticí (vizte část Květiny), auto ženicha bylo také nazdobeno šikovnými rukami květinářek, avšak pouze stuhami. Zbylá tři auta, která vezla svatebčany z "hlavního stanu" na radnici a později z radnice do restaurace, byla vyzdobena obyčejnými stužkami z galanterie (spotřebovali jsme zhruba dvě desetimetrové bílé stužky a jednu desetimetrovou zelenou stužku na všechna auta). Za zdobení patří speciální dík sestře nevěsty, bez které by se ženich jistě do stužek zamotal a nevěsta by si při jeho vysvobozování zkazila účes. Za zapůjčení čtyř z pěti vozů jsme neskonale vděční rodičům ženicha i nevěsty. Co se pátého auta týče, jsme rádi, že se našli kamarádi, kteří vzali jiné jak auto, další kamarády, a přivezli je do Kroměříže i zpět.

Hudba

Protože jsme zavrhli tanec jako součást "svatební veselice" a hostinu vlastně vůbec nepojali jako to, čemu se většinou říká "veselice", nebylo nutné sjednávat živou hodbu. Hudba měla sloužit pouze jako kulisa pro hostinu a myslíme, že splnila vrchovatě svůj účel. K přehrávání jsme použili notebook, který jsme svěřili jednomu ze zodpovědných svatebčanů schopných takové zařízení ovládat - sestře, jako reproduktory posloužily standardní externí reproduktory (protože ty na notebooku jsou malé, slabé a nedají se otáčet).

Konkrétní skladby jsme vybírali večer (resp. ráno (resp. v noci)) před svatbou. V našem seznamu se objevilo mnoho tematicky zaměřených a notoricky známých skladeb. Kým jsme si ale už na počátku vybírání byli naprosto jistí, byli The Piano Guys (http://thepianoguys.com Otevřít v novém okně) - jejichž skladby nás uchvátily natolik, že jsme se stali hrdými členy klubu zakladatelů (http://thepianoguys.com/music/ Otevřít v novém okně).

Svatební den

Protože jsme očekávali, že svatební den bude poněkud hektický, sestavili jsme jistý itinerář pro dění před samotným obřadem. Musíme říct, že jsme jej nejen dodrželi, ale v jednu chvíli dokonce předběhli a zůstal díky tomu čas i na zakoupení dalších stužek (nutnost nákupu se ukázala večer před svatbou, když první desetimetrová stužka zcela bez varování došla). Spolu s ním jsme vytvořili také osazení jednotlivých aut a v několika kopiích umístili různě po "hlavním stanu" do rukou přítomných svatebčanů.

Dochvilnost rodičů nevěsty byla naprosto příkladná, ale je nutné vzít v potaz, že "hlavním stanem" byl jejich byt, takže technicky vzato ani nemohli přijít/přijet pozdě. O rodičích ženicha nelze zcela přesně říci, že by dorazili pozdě, protože se nakonec vše stihlo, ale, řekněme, že byli jistým druhem nečekaného koření v jinak přesně uvařené polévce předstatebních příprav. To bylo částečně způsobeno i tím, že právě oni vezli z Brna auto nevěsty.

Protože jednotlivé činnosti spojené s přípravami jsou dostatečně popsány v předešlých odstavcích a itineráři, přenesme se až před obřadní síň kroměřížské radnice. Velmi si ceníme všech, kteří přišli v tento, pro nás tak důležitý, den a zůčastnili se s námi obřadu. Omlouváme se, že jsme jim nevěnovali pozornost, jakou by si jistě jako vážení hosté zasloužili, ale z organizačního hlediska jsme se blížili vrcholu celé akce a bylo třeba permanentně upravovat tok aktuálních událostí, aby se náhodou nezaběhl některý svěděk nebo nezmizel některý svatebčan, ženich či snad dokonce nevěsta.

Během obřadu na nás dopadla všechna nervozita a realita do nás narazila plnou silou. Přes všechny ty přípravy a horečnou činnost před svatbou nebyl čas zastavit se a rozjímat nad současností, minulostí nebo dokonce budoucností. Najednou se ale čas kolem nás zastavil a my se chystali udělat snad nejdůležitější krok v našich dosavadních životech. Krok, který pro nás znamenal potvrzení všeho co jsme si dříve vyznali a záruku společné budocnosti - v dobrém i zlém. V tu chvíli jsme byli rádi, že stojíme bok boku, resp. že po našem boku stojí právě ten druhý z nás.

Projev pana oddávajícího byl úžasný a šitý na míru přímo nám. Nevěstě se sice trošku klepala kolena, ale pod těmi dlouhými šaty to naštěstí nebylo vidět. Nakonec jsme naplnili očekávání všech přítomných a po oboustranném "ano" (tady se nevěstě přestala klepat kolena) se nám podařilo dokonce i nasadit prstýnky na správné prsty (což alespoň pro ženicha nebyl zcela triviální úkon, neboť ruka nevěsty měla "nečekaných" pět prstů) a podepsat na formuláři do správných kolonek.

Po obřadu bylo naplánované focení, na které jsme odvážně vyčlenili hodinu času. Spoléhali jsme přitom na to, že svatebčané jsou natolik tolerantní nebo společensky kované typy, že než se k nim v restauraci připojíme, nenastane žádná krizová situace a možná se budou i příjemně bavit. Výsledek předčil naše očekávání, a to hlavně díky mamince nevěsty, která seznámila "mladé" a "zkušené" a každý o sobě musel utrousit nějaké to slovo. Ještěže ty rodiče máme - sice jsme teď vlastně také rodinou (i když bez dětí), ale nevíme, co bychom si bez jejich podpory v právě takových situacích počali.

Focení zabralo poněkud více času, něž jsme předpokládali. Přibližně dvě hodiny, ale stály za to. Podzámecká zahrada dodala nádherné prostředí, do kterého něvěsta dokonale zapadala (nutno podotkout, že doslova a nejen ona, ale všechny přítomné dámy na jehlových podpatcích). Fotky si můžete prohlédnout na této stránce: http://piip.cz/Wedding Otevřít v novém okně

Jak už bylo naznačeno výše, hostina probíhala v prostředí restaurace Pod starou knihovnou (http://www.podstarouknihovnou.cz Otevřít v novém okně) a dorazili jsme na ni o něco později, než bylo původně v plánu. Hlady mezitím naštěstí nikdo neumřel a cukroví na stolech snad zahnalo alespoň ten nejpalčivější hlad. Protože na zvyky si moc nepotrpíme, nerozbíjeli jsme žádné nebohé talíře ani nešpinili běloskvoucí bryndáček polévkou z děravé lžíce - nicméně polévku z jednoho talíře a jednou lžící jsme nakonec na naléhání svatebčanů přecejen jíst museli; na druhou stranu, naši ctění hosté vypadali dost hladově a myslíme, že jim přišlo vhod, když jsme celou úlohu paralelizovali přidáním další lžíce (náplň úlohy jsme ale zachovali a krmili se navzájem) - a šlo to i bez bryndáku!

Protože bylo prakticky nutné, aby před hostinou někdo promluvil a protože se nám velmi líbila představa, že za nás budou mluvit jiní, přenechali jsme po úvodním pozdravu slovo našim milým svědkům. Jelikož se bratr ženicha nemohl z technických, resp. prázdninových, důvodů zúčastnit hostiny, byl na místo řečníka za stranu ženicha jmenován ženichův, teď už vlastně rodinný, nejlepší přítel. Oběma ekonomům tímto děkujeme za dojemné a úžasné projevy. Atmosféru nezkazilo ani to, že se zpočátku hladoví svatebčané věnovali spíše obědu než konverzaci, ticho tak mohlo dát vyniknout některým skladbám, z nichž nelze zapomenout například na Cello Wars - http://youtu.be/BgAlQuqzl8o Otevřít v novém okně.

Po hostině samotné se rozproudila konverzace a my se po chvíli začali věnovat nejen rodičům, kteří seděli nejblíže, ale i našim kamarákům, kteří byli z čistě společenských důvodů "odsunuti" na druhou stranu stolu, než jsme byli my. Děkujeme všem svatebčanům, že nechali vyniknout své nejlepší já a vytvořili úžasnou atmosféru, ve které proběhla vlastně celá svatba.